RAAMATUST

Itaaliast on kirjutatud niivõrd palju, et võib tunduda mõttetuna sinna midagi lisada.
Teda on käsitletud nii kunstilisest, ajaloolisest, poiitilisest kui turistlikust vaatenurgast. On kirjutatud tuhandeid uurimusi, reisikirju, romaane. Igaühel on sellest imelisest maast oma nägemus.
Tihti, liiga tihti, kohtame aga lihtsalt eelarvamusi ja klišeesid.

Mõnikord olen kuulnud öeldavat, et itaallased on laisad ja lohakad, aga ometi olen kohanud kõige kannatlikumaid töörügajaid just nende seas - üle kümne tunni päevas ning ka nädalavahetustel.
Teinekord jälle kohtab arvamust, nagu oleks nad lärmakad ja pealetükkivad. Mind on aga alati võlunud itaallaste taktitunne. Ka mitte üle pakkuvaid, vaikseid inimesi olen kohanud rohkem Itaalias kui mujal.
Itaallased on pealispinnalised ja lapsikud? Ja ometi on väga paljude itaallaste sügavmõttelisus lummanud tervet maailma, rääkimata nendest "tavalistest", igapäevaelus kohatavatest inimestest, kelle konkreetsest elutarkusest hämmastuda.
Sellised arvamused põhinevad enamuses üldistamstel või stereotüüpidel, millest olen ka kirjutanud siin

Lugedes rohkelt Itaalia-teemalisi raamatuid, avastasin eneselegi ootamatult, et väga vähestes neist tundsin äratundmisrõõmu, oma Itaaliat, mu kodu-maad.
Minu Itaalia koosneb eelkõige inimestest, erakordsetest ja tavalistest, kuulsatest ja tundmatutest, kes pole kindlasti mitte täiuslikud, aga kindlasti suure humaansusepagasiga ning elujõulised. Kaunid paigad või suurepärane söögikultuur tuleb pärast seda. Itaalias elab küll palju klimaatilis-kulinaarseid põgenikke, kes eelkõige seda viimast aspekti hindavad, aga kohad on minu arvates loodud eelkõige inimeste poolt.
Nagu ütleb ajakirjanik Corrado Augias - juba mõned sajandid on välismaalased Itaaliat kirjeldanud kui kummaliste inimeste poolt asustatud kaunist paika, umbes parafraseerides Goethe lauset Naapoli kohta, mis olevat kuradite poolt asustatud paradiis.  Augias juhib tähelepanu sellele, et sellised arvamused on iseensest puhtalt paradoksid, sest üks maa on loodud tema inimeste poolt - ja kui tulemus on armastusväärne, siis on ilmselgelt see tema elanike teene...Kuradid ei loo kunagi paradiise.

Nii tekkiski mul vajadus kirjutada Itaaliast ja tema erakordsetest inimestest, mõned heas, mõned halvas mõttes. Sest Itaalias on peaaegu kõik erakordne...
Mulle tundus ülekohtusena, et paljud itaallaste jaoks väga olulised sündmused ja inimesed on jäänud "pizza-mafia-mandolino" stereotüübi taha peitu. Nende elud ja mõtted väärivad laiemat tutvustust ja sündmusi peab valgustama üha rohkem, et paremini mõista selle kauni riigi ajaloo tagamaid.

Panin sellesse raamtusse kirja osa oma armastustest Itaalia vastu. Kõik ei mahuks lihtsalt ära :)
Siinse blogi "Itaaliast"-leheküljel saab lugeda raamatu eessõna, milles selgitan kõike üksikasjalikumalt.

Aeg-ajalt avaldan siin ka väljavõtteid peatükkidest, mida illustreerin fotode ning videotega, mis on heaks täienduseks raamatule.
Uusi blogipostitusi jagan ka facebooki Itaalia-lehelt.
Kui kasvõi mõned inimesed avastavad selle kaudu enda jaoks midagi uut, kui kasvõi üksainus mu raamatus tutvustatud itaallastest mõne eesti südame vallutab, siis arvan, et mu missioon on täidetud. :)


Raamatu sisukord:
5   Eessõna
13  Mina (Mina Mazzini)
20  Vasak, parem
27  Alberto, Vittorio, Nino ja Ugo (itaalia komöödia, Alberto Sordi, Vittorio Gassman, Nino Manfredi, Ugo Tognazzi)
50  Totò (Antonio De Curtis)
61  Vasco (Vasco Rossi)
70  Franca ja Mimma (Franca Viola ja Domenica Lupo)
77  Roberto (Roberto Calvi)
101 Tiziano (Tiziano Terzani)
120 Giovanni ja Paolo (Giovanni Falcone ja Paolo Borsellino)
150 Volare (laulust "Nel blu dipinto di blu" ja Domenico Modugno)
156 Margherita (Püha Rita)
168 Pasta (ja itaalia köögi isa Pellegino Artusi)
177 Rita (Rita Levi Montalcini)
183 Ennio M. (Ennio Morricone)
190 Lucio (Lucio Battisti)
198 Ennio F. (Ennio Flaiano)
212 Tõlkimata jäänud sõnad
217 Rooma

Raamatu "Iga teekond saab alguse südamest"/Alberto, Franca, Tiziano ja teised itaallased" siinselt koduleheküljelt leiate kõik lingid veebipoodidesse, kus see müügil on.
Kellel on soovi raamatu ostulinki ka oma blogil või saidil jagada, pöörduge palun kirjutage meiliaadressil teekonditaaliasse@fastwebnet.it ning saadan teile koodi soovitud veebipoe lingiga.
Tänan ette kõiki huvilisi, lugejaid ning neid, kes suusõnaliselt või kirjutades raamatust räägivad!

Need, kellele e-raamat veel harjumuspärane pole, leiavad lihtsat ja kasulikku infot siit 

Kogun siia blogi ka absoluutselt kõiki Itaalia-eesti bloge ja saite. Kui keegi tahaks teada anda kas enda omast või mõnest muust blogist/saidist, mida siia linkida, siis kontakteeruge palun "Kontakt"-lehelt.


2 kommentaari:

  1. Kas raamatus leidub ka itaalase suhtest jalgpalli kohta?

    VastaKustuta
  2. Ciao Aramis,
    jalgpallitegelasi raamatus pole. Esialgu oli kùll idee panna sinna paar sportlast -kuulsad jalgratturid Gino Bartali ja Fausto Coppi, kelle elu oli ààretult pònev, aga pàrast jài see mitmel pòhjusel raamatust vàlja. Valik mida/keda sisse panna ei olnud lihtne :), kuna materjali oli liiga palju ja need , kelle lòpuks valisin, olid minu jaoks lihtsalt "hàdavajalikud". Kuigi vàlja jài veel muudki olulist - Pasolini, Montanelli, Biagi, Silone, Andreotti, don Gallo, Napoli jne. Kardan, et ùkski raamat ei suuda Itaaliat pàris kòigis tema tahkudes kàsitleda. Kui siis ehk 10. kòitelises seerias :)

    VastaKustuta